Hogyan osztályozzák a különböző sajtfajtákat?
A sajt az egyik legboldogabb esemény az élelmiszer -történelemben. A sajtot akkor fedezték fel, amikor egy vállalkozó szellemű juhász friss tejet tartott a juh gyomrából készült tasakban. Amikor aztán kinyitotta a zsákot, a tej zsíros jóságú kvarkká változott, némi ivóvesszővel együtt. A sajt ma is ezen elv szerint készül. És minél többet kísérletezett, annál többféle sajt alakult ki. Ma megnézzük a különböző sajtfajtákat és azok osztályozását. Tarts velünk, hogy többet megtudj kedvenc sajtodról …
Milyen típusú sajt létezik?
Valójában csak három összetevőre van szükség a sajt előállításához: tej, só és élő mikrobiális kultúrák, beleértve az oltóanyagot. Az oltóanyag a kérődzők gyomrában természetesen előforduló enzim, amelynek hatására a tej megkeményedik, és szilárd túróvá és folyékony savóvá válik. A tejhez adott mikrobatörzsek fontos szerepet játszanak abban, hogy az egyes sajtfajták saját ízűek legyenek.
Ha ezt a három összetevőt összekeveri, az oltóanyag azonnal elkezdi a tejet túrni. Egyszerűen ürítse le a savót, pakolja össze a kvarkot, és a sajt készen áll!
Melyik a kedvenc sajtfajtád??
Technikailag a fent vázolt folyamat nagyjából olyan, mint egy krémsajt készítése, például túró, queso fresco vagy ricotta. De a sajtkészítés évszázados kísérletezésének és innovációjának köszönhetően tucatnyi sajt van a piacon.
Milyen szempontok szerint osztályozzák a sajtokat?
Fontos tudni, hogy a sajt sokféle kritérium alapján osztályozható. Ebbe beletartozik:
- Textúra (puha, félpuha, kemény)
- Íz (enyhe, forró, extra forró)
- kor
- Elkészítési módszer (éretlen, penész érett, baktérium érett)
- A felhasznált tej típusa (tehén, kecske, juh, bivalytej)
- szín
- ország
- vidék
Minden sajtfajta egyedi ízű
krémsajt
A krémsajtot “érleletlen” sajtnak nevezik. Ezek lágy, kenhető sajtok, krémes állagúak és nagyon enyhe ízűek. A többi sajthoz hasonlóan a krémsajt különböző tejfajtákból és különböző sótartalmakból készülhet, ami különleges ízt kölcsönöz neki.
Éretlen sajtok
Kecsketejes sajt
A krémsajt állaga attól függ, hogy mennyi savót és nedvességet vonnak ki a végtermékből, így a sajt a levesestől (túrótól) a morzsáig terjedhet (queso fresco).
túró
Néhány népszerű krémsajt:
- túró
- Queso freskó
- Mascarpone
- ricotta
- Kecsketejes sajt
Queso freskó
ricotta
Filata
Ezek a sajtok a kifeszített túró klasszikus olasz készítésére utalnak, amely elég híres Olaszországban. A krémsajtos túrót forró vízfürdőben áztatjuk, majd kinyújtjuk, megforgatjuk vagy különféle formákba gyúrjuk.
Egy iFratalian típusú sajt, amelyet gyúrnak
A mozzarella vitathatatlanul a leghíresebb Filata sajt. A hevítési és dagasztási folyamat igazítja a sajt fehérjeszerkezetét, hogy olvadáskor jobban nyúljon – tökéletes pizza!
Mozzarella golyó
Olasz mozzarella
Példák a Filata sajtokra:
- mozzarella
- Burrata
- Provolone
- Queso Oaxaca
- Scamorza Affumicata
- Caciocavallo
Provolone
Lágy érlelésű sajtok
Ezek a sajtok kívülről érnek befelé, így a belseje lágyabb lehet, mint a külső. A legismertebb lágy érlelésű sajtok a Brie és a Camembert, mindketten Franciaországból. Ezeknek a krémes sajtoknak a megkülönböztető jellemzője a virágzó penész vékony, fehér héja.
Francia sajt
Rövid érési idő alatt a lágy érlelésű sajtokat speciális penészgombáknak, például Penicillium camemberti -nek teszik ki. A P. camemberti által előállított ketonok gombaszerű, ammóniát tartalmazó peremet adnak a camembertnek.
A lágy érlelésű sajtok a következők:
- Brie
- Camembert
- Cambozola
Brie
Camembert
vágott sajt
Ezeket a sajtokat rövid, mindössze néhány hónapos érlelési idő jellemzi, ezért lágy és krémes állagúak. A Havarti klasszikus félkemény sajt, nagyon enyhe ízű.
Jarlsberg
Példák a félkemény sajtokra:
- Havarti
- Munster (amerikai)
- Jarlsberg
- Chaumes
Havarti
Sajt mosott héjjal
Itt válik izgalmassá. A puha fajták mosott héjjal a legnagyobb büdösek a sajtvilágban. A híres limburgi sajt erős aromájával emlékeztet a régi cipőkre, és ez nem véletlen.
A mosott kéregű büdös fajtákat hetente kétszer, körülbelül két hónapig mossuk le tengervízzel, sörrel, borral vagy pálinkával.
Limburgerek
Régebben a szerzetesek meg akarták akadályozni, hogy a sajtjukon penész növekedjen. Ezért mossák a sajtot sóoldattal vagy sörrel. Nemcsak a penészt ölték meg, hanem a Brevibacterium linens nevű baktérium növekedését is ösztönözték. Ez az egyik legfontosabb baktérium a mosatlan lábakon. De ne hagyd, hogy a limburgerek és más büdös sajtok elriasztanak.
Epoisses
A mosott héjú sajtok listája a következőket tartalmazza:
- Limburgerek
- Taleggio
- Epoisses
- Elzászi Münster
Kék sajt
Míg a lágy érlelésű sajtokat, például a Brie -t kívülről penészgombával kezelik, a kékpenészes sajtokat belülről penészgombával oltják be. A kék sajt készítéséhez használt penészgombák egyik speciális típusa a Penicillium roqueforti, amelyet a franciaországi Roquefort régió barlangjaiban talált penészgombáról neveztek el. Érdekes, hogy a kék penész csak levegő hatására nő.
Gorgonzola
A kék sajt erős, sós, diós ízű, és olyan fajtákat tartalmaz, mint:
- rokfort
- Gólyaláb
- Gorgonzola
- Dán kék
rokfort
Félkemény sajt
A Cheddar klasszikus félkemény sajt. Ezek a sajtok jellegzetes ízüket két forrásból nyerik: a bakteriális törzsből és az érlelési időből.
cheddar sajt
Amikor baktériumokat adnak a tejhez, elkezdenek dolgozni, és a tejben lévő természetes cukrot (laktózt) tejsavvá alakítják. Pontosan ez a felelős a félreérthetetlen sajtízért.
Különböző baktériumtörzseket használnak „induló tenyészetként” különböző típusú sajtok készítéséhez. A Lactococcus lactis ssp. cremoris a baktérium a cheddar mögött. A Lactobacillus helveticus svájci sajtot eredményez.
Emmentális
A félkemény sajt esetében az érési folyamat hossza határozza meg a sajt keménységét és ízének „élességét”. Ennek oka az, hogy a sajt elveszíti nedvességét az érés során, ami megnehezíti a sajtot és javítja természetes ízét.
A félkemény sajtok a következők:
- cheddar sajt
- Gouda sajt
- Edam
- Monterey Jack
- Emmentális
- svájci
Edam
Kemény sajt
Ez a kategória az extra kemény, rendkívül alacsony nedvességtartalmú sajtok számára van fenntartva, mint a parmezán, a Machego és az Asiago. Ezeket a sajtokat éles sósságuk jellemzi. Keménységük miatt ezeket a sajtokat gyakran dörzsölik olyan ételekre, mint a tészta és a leves, nem pedig szeletelik.
Parmigiano-Reggiano
A parmezán az olasz Parmigiano-Reggiano gyűjtőneve. Ezt a klasszikus típusú sajtot először három hónapig áztatják sófürdőben, majd hagyják érlelődni legalább 24 hónapig, vagy akár három évig. A sajt vastag, természetes héjat képez, amely kiválóan alkalmas levesekhez és húslevesekhez.
Manchego
Kemény sajtok:
- Parmigiano-Reggiano
- Asiago
- Pecorino
- Manchego
Élvezze kedvenc sajtjait, és ne féljen újra és újra kipróbálni újakat!
A parmezánt lereszeljük a tésztára