Miért érdemes LED fényforrásokra váltani: A kis útmutató
A LED fényforrásokat mindenki ismeri egy ideje – energiatakarékos, környezetbarát és sokoldalú. Még mindig szüksége van egy kis technikai szakzsargonra, hogy megfelelő fénytestet tudjon választani. A lámpatípusok ilyen óriási választéka mellett manapság fontos, hogy legalább tisztában legyünk azzal, hogy mit jelentenek az olyan kifejezések, mint az energiahatékonysági osztály, a lumen és a színhőmérséklet, valamint az E27 foglalat vagy az alap. A következő néhány sorban ezzel a témával fogunk foglalkozni, mindenekelőtt, és tisztázzuk a LED -fényforrások néhány legfontosabb szempontját, különösen az Ön számára. Milyen előnyei vannak a LED -es lámpáknak, és miért érdemes lecserélni rájuk a hagyományos izzókat vagy fénycsöveket??
A LED -ek energiafogyasztása és energiahatékonysága
Dióhéjban a lámpának hatékonyabbnak kell lennie, hogy kevesebb áramot használjon. A tény az, hogy a LED -ek csak körülbelül 18% -át fogyasztják annak az energiának, amely az azonos fénykibocsátású hagyományos izzókhoz szükséges. Ez azt jelenti: a LED -es lámpákra való váltással több mint 80% -ot takaríthat meg az áramköltségeken! Így már nyilvánvaló, hogy jelenleg a LED a leghatékonyabb fényforrás, az energiatakarékos lámpákkal és a kompakt fénycsövekkel együtt. A kevesebb energiafogyasztás automatikusan kevesebb hulladékot és környezetszennyezést jelent, így több fényt élvezhet tiszta lelkiismerettel.
Nem hiába, 2014 óta minden lámpát az Európai Unió (EU) energiacímkéjével láttak el a csomagoláson. Mint minden más elektromos készülék, itt is az energiahatékonysági osztályokról beszélünk. Mint ismeretes, ezek a nagyon hatékony A ++ – tól a legrosszabb E hatékonysági osztályig terjednek, amelyet gyakorlatilag már nem használnak. A Energiahatékonysági számológép izzókhoz azonnal megadja a fényforrás pontos hatékonysági osztályát. Csak néhány egyszerű részletre van szüksége, mint például az energiafogyasztás wattban, a fényáramlás lumenben és a lámpa típusa.
Kicsit túl bonyolultnak hangzik, nem? De ez nem. Csak olvass tovább és tudj meg többet róla.
Watts tegnap volt, a lumen most fontosabb!
Régebben csak a wattok számát vettük figyelembe, amikor meg akartuk becsülni az izzó fényerejét vásárláskor. Minél több watt, annál világosabb volt az izzó. Amióta a LED -ek beléptek a világításba, a wattérték elvesztette fontosságát. Mert csak akkor nem tudjuk többé értékelni a fényforrás fénykibocsátását. A Lumen most az az érték, amely pontos információkat ad a fényerőről. A lumenek száma ezért mindig a fényforrás csomagolásán van a hatékonysági osztály mellett.
De hogyan kell megérteni a lumen kifejezést? Nagyon könnyen. A lumen (lm) az úgynevezett fényáram szabványosított egysége, vagy más szóval: a lámpa minden irányba kibocsátott fénymennyisége – a lámpa fénykibocsátása. A watthoz hasonlóan itt is azt mondja – minél magasabb az érték, annál erősebb a lámpa.
Az alábbiakban pontosabb elképzelést ad a wattok lumenre alakításáról:
- 40 watt = 430 lumen
- 60 watt = 730 lumen
- 100 watt = 1380 lumen
Összehasonlításképpen: gyertya = körülbelül 12 lm
És egy egyszerű tipp konvertáláskor: watt x 10 = lumen (hozzávetőlegesen).
Ily módon nagyjából megbecsülheti, hogy melyik LED fényforrást kell vásárolnia a régi izzó helyett, ha a lámpa azonos fénykibocsátását értékeli. Ez a képlet mindenekelőtt a villanykörte alakú LED -es lámpákra vonatkozik.
És akkor mit jelent a fénykibocsátás? Egyszerűen fogalmazva: ez a kifejezés megmondja, hogy az elfogyasztott energia mekkora része válik fénygé. Nem hiába a mértékegység lumen / watt (lm / W). Tehát minél magasabb az érték, annál erősebb / hatékonyabb a fényforrás.
Az aljzatokról és a bázisokról
Még laikusként is valószínűleg tudja, hogy mi az izzó / lámpa foglalata és alja. De azt is pontosan tudja, hogy mit jelent az E27 foglalat, és mi a különbség az E14 -hez képest? A válasz ismét a vártnál sokkal egyszerűbb.
A foglalatokra és a bázisokra vonatkozó szabvány nem változott a LED -ek és az összes többi új típusú lámpa esetében. A múlthoz hasonlóan az E27 és az E14 a fényforrások leggyakoribb aljzatai. Ezenkívül gyakran használnak olyan aljzatokat, mint a GU10 230 volthoz, a GU5.3 12 volthoz és a GU4.
Az E27 foglalat tipikus csavarmenettel rendelkezik, amelyet gyakran “izzószálnak” neveznek. A 27 -es szám onnan származik, hogy az alap külső átmérője pontosan 27 mm. Az E27 lámpák számos változatban megtalálhatók a piacon, a LED-ektől az energiatakarékos lámpákon át a kompakt fénycsövekig. Különféle típusok is rendelkezésre állnak, például a E27 LED példák a Gluehbirne.de webhelyről láthatod. Választhat a klasszikus körte, a reflektor, a gyertya, a gömb vagy az Edison forma között. Általában ezt a foglalatot függő lámpákban vagy nagyobb asztali lámpákban használják.
Mint már sejthető, a 14E lámpa csavarmenetének alapja kisebb, mint 27E – pontosan 14 mm. Ez a verzió is gyakran nagyon szerethető "az E27 kishúga" más néven “gyertyatartó”. A kisebb változatot főként asztali lámpákban, hűtőszekrényekben és csillárokban használják, de varrógépekben vagy elszívókban is.
A színhőmérsékletet továbbra is világos színnek nevezik
A megfelelő LED fényforrás kiválasztásakor ez a kifejezés döntő szerepet játszik. Mivel a világos szín közvetlen hatással van közérzetünkre és teljesítményünkre azáltal, hogy befolyásolja alvás-ébrenlét ritmusunkat, akárcsak a nap. A meleg fényben nagyobb a vörös és a hideg fény aránya, ezzel szemben a kék fényben. Míg az első elősegíti a melanin felszabadulását az agyunkban, addig a második lelassítja azt, és tovább ébren marad és összpontosít.
Három színhőmérséklet / világos színű LED -et talál – meleg fehér, semleges fehér és nappali fehér. A fény színét Kelvinben mérik. A meleg fehér fény 2700 Kelvinből származik, és ott illeszkedik a legjobban, ahol igazán pihennie kell – a nappaliban és a hálószobában. A semleges fehér viszont 3300 Kelvinről indul, és inkább a konyhában vagy a dolgozószobában ajánlott. A nappali fehér fény ekkor 5300 Kelvinről indul, és kifejezetten ott használják, ahol a legjobb koncentrálni, például az íróasztalnál vagy a műhelyben..
Extra tipp: Az úgynevezett színvisszaadási index (CRI vagy Ra érték) nagyon fontos a LED-ek tényleges fényminősége szempontjából. Ideális esetben ennek nagyobbnak kell lennie, mint 90.
Következtetés:
Tehát, ha még mindig nem cserélte le otthon a hagyományos izzókat vagy az irodájában a fénycsöveket, akkor lehet, hogy ideje lenne. Gondolja át az egyes helyiségek kívánt fényerejét és színhőmérsékletét, és összehasonlító táblázatok segítségével megtalálja a megfelelő értéket lumenben. Ezután válassza ki a megfelelő típusú foglalatot / foglalatot és a lámpa alakját, és rendelje meg a kívánt LED-lámpákat egy jól bevált gyártótól vagy kereskedőtől a helyszínen vagy online!